​​


AKKÖK
 • 1950'LER
 • Akkök Holding’in temeli, ilk sanayi yatırımı olan Aksu’nun 1952 yılında İstanbul Bakırköy’de kurulmasıyla atılır. Ariş’in kuruluşu da aynı yıl Bakırköy’de gerçekleşir. Dinarsu ise 1953 yılında Eyüp’te faaliyete başlar. Aynı yıl iplik üretimi ve ticareti yapan Dinkal A.Ş. kurulur.
 • 1960’LAR VE 1970’LER
 • 1968 yılında Aksa, Yalova’da kurulur. 1971 yılında üretime başlayan Şirket, 1977’de ilk ihracatını gerçekleştirir. 1974 yılında Ak-Al Yalova Fabrikası faaliyetlerine başlarken, bir yıl sonra Dinarsu Çerkezköy Tesisleri devreye alınır. Dinkal A.Ş., 1976 yılında Ariş A.Ş. bünyesinde grup içinde sigortacılık faaliyetlerine başlar. Aynı yıl Akmeltem ve Ak-Pa hayata geçirilir. Ak-Kim ise 1977 yılında kurularak kükürtdioksit üretimine başlar. Aksa, aynı yıl ilk defa dış pazara açılır ve ilk ihracatını İtalya’ya gerçekleştirir. 1978’de Ak-Kim, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika inşaatını tamamlarken Aksu, Çerkezköy Fabrikası’nı işletime açar.
 • 1980’LER
 • 1980 yılında Ak-Kim, kullanım ve depolama kolaylığı nedeniyle kükürtdioksitten sodyummetabisülfite geçiş yapar.
 • 1990-1994
 • 1990 yılında yeniden yapılandırılan Dinkal, bir sigorta danışmanlık ve acentelik anonim şirketi olarak faaliyet göstermeye başlar.
 • 1995-1996
 • 1995 yılında Ak-Kim, ISO 9001:1994 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni alır.
 • 1997-1999
 • Akenerji bünyesindeki 132 MW kurulu güce sahip Bozüyük Santrali, 1997 yılında hayata geçirilir.
 • 2000-2002
 • 2000 yılında Akrom Romanya fabrikası üretime başlarken aynı yılın Temmuz ayında Akenerji hisseleri İMKB’ye kote olur.
 • 2003-2004
 • Aksa Egypt’in temelleri 2003 yılında Mısır, İskenderiye’de atılır.
 • 2005-2006
 • 2005 yılında Dinarsu, Merinos Halı Sanayi Grubu’na satılır.
 • 2007
 • 2007 yılında Ak-Kim, Pakistan’da faaliyet gösteren Sitara Chemicals firması için temel ve detay mühendislik çalışmalarını üstlendiği hidrojen peroksit tesisini hayata geçirir.
 • 2008
 • 2008 yılında Akkök, Akenerji ve Çek enerji firması CEZ ortaklığından meydana gelen AKCEZ konsorsiyumu, T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü elektrik dağıtım özelleştirmeleri sürecinde Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) ihalesini kazanır.
 • 2009
 • 2009 yılında Akiş, Akkoza Projesi’nde Garanti Koza ile Corio’nun alışveriş merkezine ait ortaklık paylarını devralarak Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi&Akbatı Residences’ın %100 sahibi olur.
 • 2010
 • Akkök Holding’in bünyesinde bulunan tüm insan kaynakları departmanlarında yeniden yapılanma gerçekleştirilir.
 • 2011
 • 2011 yılında Aksa, kimya sektöründe dünyanın önemli oyuncularından Dow Chemicals ile karbon elyaf alanında stratejik işbirliğine yönelik bir ortaklık anlaşması imzalar. 300 ton/yıl ek kapasiteli yatırımını tamamlayan Aksa’nın toplam karbon elyaf üretim kapasitesi 1.800 ton/yıla ulaşır.
 • 2012
 • 100 MW üretim kapasitesine sahip (kömür ve doğal gaz çift yakıtlı) iki faz halinde devreye girecek olan Aksa Enerji Santrali yatırımının birinci fazı Mart ayında tamamlanır ve devreye alınır.
 • 2013
 • AKKÖK

  Ahmet Cemal Dördüncü, Akkök İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenir.

  AK-KİM

  Ak-Kim, Avrupa’nın ikinci büyük su kimyasalları ve koagülant üreticisi olan Feralco ile eşit hisseli ortaklığa imza atarak AKFERAL şirketini kurar. AKFERAL, ürünlerini Yalova’da bulunan Ak-Kim Kimya tesislerinde üretir.

  AKSA

  Enerji santrali yatırımının ikinci fazı tamamlanır ve hayata geçirilir.

  DOWAKSA

  DowAksa Advanced Composites Holdings B.V., Kompozit Nanoteknoloji Merkezi (NCC) için Rusnano ve Kompozit Holding (HCC) ile üçlü ortak yatırım kararına imza atar.

  SEDAŞ

  SEDAŞ, 2012 yılında başlattığı faaliyet ayrıştırma projesini, 2013 başında SEPAŞ’ın kurulması ile hayata geçirir.

  SEPAŞ ENERJİ

  Elektrik dağıtım şirketlerinin tamamının özelleşmesi sürecinde, serbest piyasanın oluşturulması amacıyla, Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında gerçekleşen hukuki ayrışma ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ayrıştırılır.

  AKENERJİ

  Çerkezköy Doğal Gaz Santrali’nin lisansı, mevcut ve beklenen piyasa koşulları göz önüne alınarak 31.12.2012 tarihinde sona erdirilir.

  AKİŞ GYO

  Akiş, 9 Ocak 2013 tarihinde Borsa İstanbul Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem görmeye başlar.

  AKTEK

  AYDEM Dağıtım A.Ş.’nin Otomatik Sayaç Okuma Projesi gerçekleştirilir.
 • 2014
 • AKKÖK

  GRI onaylı ilk sürdürülebilirlik raporu yayımlandı.

  Akkök Çocuk Şenliği’nin üçüncü kez düzenlenerek, sürdürülebilirlik teması işlendi

  AK-KİM

  Ak-Kim Betain Tesisi faaliyete geçti. Adwan Demir III Klorür tesisi projesi tamamlandı. Ak-Kim 1. faz Sodyumpersülfat tesisi 1,200 ton/yıl kapasiteyle kuruldu. Ak-Kim 2013 Sürdürülebilirlik Raporu’na GRI A seviye onay ve LACP ödülü aldı.

  AKSA

  Aksa, İSO’nun ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2013 yılı araştırması sonuçlarına göre en büyük 38. sanayi kuruluşu olarak listede yerini aldı.

  SEDAŞ

  SEDAŞ, 2012 yılında başlattığı faaliyet ayrıştırma projesini, 2013 başında Sepaş Enerji’nin kurulması ile hayata geçiren SEDAŞ, 2014 yılında sadece dağıtım faaliyetlerine odaklanır ve büyük projelerinden biri olarak devreye aldığı OSOS projesini daha çok geliştirir.

  SEPAŞ ENERJİ

  Sepaş Enerji, aktif pazarlama faaliyetleri ve yıl içinde yaptığı kampanyalarla, sektörde konumunu güçlendirirken, müşteri memnuniyetini sağlayan süreç iyileştirmeleri ve yeni uygulamalar başlatır.

  AKCEZ

  SEDAŞ’ı 11 Şubat 2009’da gerçekleşen özelleştirmeyle devralan AKCEZ, 2013 yılı başında dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılması sonrasında, 1 Temmuz 2013 tarihinde organizasyonunu, sahibi olduğu Grup şirketleri, SEDAŞ ve Sepaş Enerji’ye hizmet tedariki de gerçekleştirecek olan ortak hizmet birimleriyle yeniden yapılandırır, her iki şirketin yönetsel süreçlerine sağladığı katkı ile artı değer yaratır.

  AKENERJİ

  Yıllık 7,4 TWh üretim kapasitesiyle tek seferde gerçekleştirilen en büyük yatırım niteliği taşıyan “Erzin Doğal Gaz Çevrim Santralı” projesi tamamlanarak 2014’ün 3. çeyreğinde devreye alınır.

  AKİŞ GYO

  Cadde mağazacılığına yönelik çalışmalar hız kazanır.
 • 2015
 • AKKÖK

  Akkök Holding, “Geleceğe Yatırım” stratejisi çerçevesinde, 2015 yılında Mamut Art Project’in ana sponsorluğunu üstlendi.

  AK-KİM

  Ak-Kim, Gizem Frit şirketinin % 100 hissesini satın aldı.

  AKSA

  Aksa’nın 308.000 ton/yıl olan üretim kapasitesi son dönemki modernizasyon ve verimlilik proje ve yatırımları sonrasında 315.000 ton/yıl’a ulaştı.

  GİZEM FRİT

  2014 yılında ilk non-stick kaplama üretimine başlayan firma, 2015 yılında hem bu konuda hem de seramik frit alanında ilk ihracatını gerçekleştirdi.

  SEDAŞ

  Kocaeli, Gebze, Sakarya, Bolu ve Düzce bölgelerine ait elektrik şebekesindeki enerjinin, uzaktan izlenebilmesi ve elektrik kesintilerine hızla müdahale edilebilmesine imkan sağlayan SCADA projesi 2015 sonu itibariyle tamamlandı.

  SEPAŞ ENERJİ

  Tüm Türkiye’de 1.5 milyon müşterinin ürün ve hizmet süreçlerinden memnuniyet seviyelerinin ölçüldüğü Müşteri Memnuniyeti Araştırması tamamlandı.

  AKCEZ

  EPDK mevzuatı gereği AKCEZ üzerinden hizmet alımı yapılamayacağı için AKCEZ bünyesindeki ortak hizmet birimlerinin yeniden yapılandırılması sürecine girildi ve 1 Kasım 2015 tarihi itibariyle AKCEZ ayrıştırma süreci tamamlandı.

  AKENERJİ

  Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, ISO 9001:2008 Kalite, ISO 14001:2004 Çevre ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri belgelerini alan santraller arasına katıldı.

  AKİŞ GYO

  Temmuz 2015’te gerçekleştirilen SAF GYO hisse alımında %13,15’ine tekabül eden payın şirket tarafından 62.864.532,62 USD bedelle satın alınması ile SAF GYO’daki toplam pay %19,71 ortaklık oranına ulaştı.

  AKTEK

  Aktek, 2015 yılı içerisinde Aktek Garage adında kurumiçi ve kurumdışı inovasyon felsefesini yapısal şekilde tarifleyen bir oluşumu bünyesinden yarattı.
 • 2016
 • AKKÖK

  Akkök Holding, tüm yatırımlarında yüksek katma değerli ve ileri teknoloji gerektiren projelere odaklanırken, diğer yandan ülkenin geleceğine ve gençlere de destek olabilecek projeler yürütür. Holding, “Geleceğe Yatırım” stratejisi çerçevesinde, 2015 yılında ana sponsorluğunu üstlendiği Mamut Art Project sayesinde sponsorluğunun ikinci yılında da gençlere destek olmaya devam eder.

  AKSA AKRİLİK

  Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin ( TKYD ) geleneksel olarak düzenlediği Kurumsal Yönetim Ödülleri töreninde Aksa Akrilik, “En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Şirket” olarak büyük ödülü alır.

  DOWAKSA

  SSM tarafından desteklenen, TUSAŞ ile DowAksa’nın ortak yürüttüğü IPEK Projesi kapsamında finanse edilen Yalova’daki Global Kompozit Merkezi hizmete açılır.

  AK-KİM

  Ak-Kim Yalova’da 10,200 ton/yıl kapasiteyle yeni Persülfatlar tesisini devreye alır. PVC sektörüne yönelik ESBO ürününü ve temizlik sektörüne yönelik Perasetik Asit ürününü üretmeye başlar.

  AKENERJİ

  Türkiye’de ilk sanal santral ihalesini uygulayan şirket olur.

  SEDAŞ

  SEDAŞ, misyonu ve vizyonu ile şirket ortak değerlerini yeniler. Kurumsal Performans Yönetimi Projesi’ni başlatır.

  SEPAŞ ENERJİ

  Sepaş Enerji müşterilerine en iyi deneyimi yaşatmak için tüm sistemlerini yeniden yapılandıracak ve teknolojik bir altyapı ile yönetilmesini sağlayacak SAP IS-U - CRM projesine başlar.

  AKİŞ GYO

  Akiş GYO ile SAF GYO arasındaki birleşme işlemi için hazırlanan duyuru metni, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanır.

  AKTEK

  Türkiye ve bölgemizin en kapsamlı ve büyük hibrid bulut ortamında İnsan Kaynakları (HCM) uygulamasının ilk fazını kullanıma sunar.