Ak-Kim Kimya San. ve Tic. A.Ş.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim, 1977’de Yalova’da kurulmuş ve yıllar içinde çok farklı alanlarda üretim faaliyetlerini genişletmiştir. YALKİMOSB’de (Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) bulunan entegre tesislerinde temel kimyasallarda klor-alkali ve türevleri, hidrojen peroksit ve sodyum perkarbonat, metilaminler, persülfatlar ve bisülfitler üretir. Hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da az sayıda bulunan üretici arasında rekabetçi bir konumdadır. Ayrıca performans kimyasallarında tekstil ve elyaf yardımcı kimyasalları, kâğıt, su arıtma, yapı kimyasalları, kişisel bakım kimyasalları ve plastik katkılarını kapsayan çok geniş ürün yelpazesiyle bu sektörlerde de özel bir konuma sahiptir.

Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan şirket; temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat sektörlerine hizmet verir.

2013 yılında kurulan Ar-Ge Merkezi’nde çalışmalarını doğru hedeflere yönelterek ürünlerini zenginleştirmek ve inovatif çözümler üretmek için çalışan Akkim global standartlarda inovasyon yapabilen bir organizasyona dönüşmüştür. Kaynakların kullanımı yeniden organize edilmiş, pazar ve müşteri ihtiyaçlarıyla paralel hale getirilmiştir.

Su arıtma sektöründeki varlığı ve sinerjisini kullanan Akkim; Yalova Tesisi’nde ultrafiltrasyon membran modülü yatırımıyla ileri teknoloji arıtma sektörüne girmiştir. 2016 yılında devreye aldığı modern fabrikasıyla bu üründe Türkiye’de ilk ve tek üretici konumundadır. Şirket; sahip olduğu bazı know-how ve teknolojileri 2002’den beri yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır.

Şirket büyüme stratejisinde inorganik büyüme fırsatlarına da önem vermiştir. Akkim, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit şirketini 2015 yılında bünyesine katarak, yeni pazarlara giriş yapmıştır. Şirket satın almaları 2017 yılında da devam etmiştir. Yurt dışında 70 ülkede hizmet veren Akkim, Avrupa pazarındaki müşterilerine yakın olmak ve ihracat faaliyetlerini büyütmek amacıyla, Almanya’daki kimyasal satış ve pazarlama şirketi Dinox’u bünyesine katmıştır. Akkim iştiraki olan Gizem Frit, son olarak İspanya’da seramik baskı mürekkepleri üreten Megacolor’u satın alıp önemli bir entegrasyon yatırımı gerçekleştirmiştir.

Akkim iştirakleriyle birlikte 1000'e yakın personeli olan ve 6 farklı lokasyonda üretim yapan; farklı sektörlere yönelik çeşitli ürünler sunan yapısıyla kimya sektöründe özel bir yere sahiptir.

Sektörler