Türkiye’de her geçen gün gelişerek büyüyen elektrik dağıtım ve perakende satış sektörünün yeni, dinamik ve tecrübeli oyuncularından biri olan AKCEZ, Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Akkök Holding ile Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden CEZ Grubu’nun oluşturduğu ortak girişim şirketidir.

Türkiye de enerji piyasasının yeniden yapılandırılması ve elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme sürecinde, AKCEZ ortak girişimi, ilk özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan SEDAŞ’ı 11 Şubat 2009 tarihinde devir almış olup, dağıtım ve perakende satış faaliyetinin ilklerini gerçekleştirerek, enerji sektöründe kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetini hedefleyerek Grup şirketleri ile hizmet vermeyi sürdürmektedir.

AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin devir aldığı SEDAŞ, Dağıtım şirketi olarak Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce de sürdürdüğü elektrik dağıtım faaliyeti yanında perakende satış faaliyetlerini de sürdürmekteyken, Türkiye’deki serbest rekabet piyasasının yapılandırılması çalışmaları kapsamında, sektörde regülasyon çalışmaları gereği, SEDAŞ elektrik dağıtım şirketi olarak sürdürdüğü faaliyetinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararına göre faaliyetlerini ayrıştırmıştır.

Faaliyet ayrıştırması kapsamında dağıtım şirketinden ayrılan perakende satış şirketi Sepaş Enerji, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle sektörde yerini alarak, sadece Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de değil; Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine hizmet verme hedefiyle çalışma alanını her geçen gün genişletmektedir.

Akkök Holding

Temelleri 1952 yılında atılan Akkök Holding’in bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 18 ticaret ve sanayi şirketi ile 18 üretim tesisi bulunmaktadır. Küreselleşme, uluslararası rekabet ve dünya ekonomisindeki entegrasyon süreci grubu, belirli sektörlere yöneltmiş; kimya, enerji, gayrimenkul odaklanılan alanlar olarak belirlenmiştir.

Cez Group

Avrupa’nın en büyük on enerji şirketi arasında yer alan CEZ, toplam 55 üretim tesisine sahiptir. CEZ, Çekya’nın yanı sıra, Orta ve Güneydoğu Avrupa’da 15 ülkede faaliyet göstermektedir. Avrupa’nın en kârlı enerji şirketi olan CEZ, yaklaşık 7 milyon aboneye ve 14.300 MW’ın üzerinde kurulu güce sahiptir.

Adres: Maltepe Mah. Orhangazi Cad. Trafo Tesisleri No:72 54100 Sakarya / Türkiye
Tel: +90 (264) 295 85 00
Faks: +90 (264) 275 10 48
E-posta: info@akcez.com.tr