KidZania İstanbul

KidZania Çocuk Cumhuriyetleri’nin 16’ncısı olarak 2014 yılında Akasya’da açılan ve toplam 8 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren, çocukların boyutlarına göre ölçeklendilirmiş bir Çocuklar Ülkesi kuran KidZania İstanbul, gerçek marka ve kurumlarla iş birliği içinde çocuklar için gerçek hayatın bir örneğini yaratmaktadır. Çocuklar bu sayede havayolu şirketinden, üretim fabrikalarına, sağlık kurumlarından, gizli ajan eğitim merkezine kadar pek çok alanda rol alarak hem eğlenmekte, hem de yeteneklerini keşfetmektedir.

Teknolojiye bağlı olarak değişen yaşam şartlarının yeni kuşaklar üzerindeki etkisiyle özellikle son 10 yılda ivme kazanan, eğitim ve eğlenceyi bir arada sunduğu konsepti (edutainment) ile çocuk eğlence sektörünün yıldızı KidZania, ilk olarak 1999’da Mexico City’de kurulmuştur. Meksikalı girişimci Mr. Xavier Lopez Ancona tarafından kurulan KidZania, bugün dünyada 19 ülke ve 24 şehirde faaliyet göstermektedir.

KidZania’da çocuklar birbirinden farklı pek çok etkinlikte hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirerek, bağımsız karar verme ve seçim yapma özgürlüğü elde ediyor, yaratıcılıklarını kullanarak, arkadaş ediniyor, oynuyor, öğreniyor, deniyor ve üretiyor.

Çocuklar, KidZania’da yer alan 100’e yakın aktivite alanında, kendi becerilerine ve ilgi alanlarına uygun; yaklaşık 90 rol üstlenerek, diledikleri meslekleri seçebiliyorlar. Gerçek bir şehir düzenlemesi içinde, çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış Hastane, İtfaiye, Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Üretim Fabrikaları, Havacılık Akademisi, Diş Sağlığı Merkezi, Banka, Stadyum vb. çok sayıda aktivite alanına sahip KidZania’yı ziyaret eden çocuklar ; “Doktor”, “İtfaiyeci”, “Diş Hekimi” vb. meslekleri canlandırabiliyorlar.

KidZania’da çocuklar deneyimledikleri meslekler karşılığında KidZania’nın resmi para birimi olan KidZosları kazanabiliyorlar. KidZosları ile diledikleri ürün ve hizmeti satın alabiliyorlar, artan KidZoslar’ını da bir sonraki ziyaretlerinde harcamak üzere bankaya yatırabiliyorlar.

KidZania’da, yetişkinlerin dünyasında yer alan markalar ile işbirliği yapılarak, 4-14 yaş arasındaki çocukların, yetişkinlerin taşıdığı rolleri canlandırmalarına imkan veriliyor. Böylece çocuklar gerçek hayata hazırlanırken hem eğleniyor hem de öğreniyor. Ayrıca KidZania bünyesinde 0-4 yaş çocuklara özel bir bölüm de bulunuyor.

KidZania İstanbul’un girişinde çocukları, Meksika’dan getirilen 18.5 metre uzunluğa ve 8.5 ton ağırlığa sahip Boeing 737-205 tipi gerçek bir uçak gövdesi karşılıyor. Bu uçağın altından geçerek havaalanı kontuarı şeklinde tasarlanan alandan, KidZania’ya giren çocuklar, aynı zamanda her çocuğun hayali kokpitte pilotluğu deneyimleme fırsatı da yakalıyor.