Akkök’ün Yalovalı Çocuklara Armağanı
‘Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi’

Eğitimli bir neslin Türkiye’nin aydınlık geleceği olduğuna inanan Akkök Şirketler Grubu, bu amaçla Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Türkiye genelinde yürüttüğü Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi projesini Yalova’ya getirdi.
İlk olarak Taşköprü İlköğretim Okulu öğrencileriyle buluşacak Ateşböceği Gezici Öğrenim Biriminde öğrenciler bilgisayar okur-yazarlığının yanı sıra gönüllüler kanalıyla farklı birçok eğitim etkinliği gerçekleştirecekler. 2009–2010 Eğitim-Öğretim döneminde Yalova’da 3 bini aşkın ilköğretim öğrencisinin gezici öğrenim birimininden yararlanması hedefleniyor.
Akkök Şirketler Grubu İcra Üyesi Ayça Dinçkök, “Bu proje, 1970’li yıllardan bu yana birlikte olduğumuz Yalova ve Yalovalılara armağanımız. Grubumuzun Yalova’da faaliyet gösteren şirketleri Aksa, Akenerji, Ak-kim, Ak-Tops ve Ak-Al’ın gösterdikleri başarılı performans bugün bizim Yalova’ya böyle önemli bir projeyi hediye etmemize izin verdi. Eğitim Gönüllüleri’nin projesini Yalova’ya getirerek, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın kişisel gelişimine katkı sağlarken yaratıcılıklarına ve araştırmacı kişiliklerine destek olmayı amaçlıyoruz. Taşınabilir bu eğitim projesiyle sosyal sorumluluk anlayışımızdaki geniş kesimlere ulaşma hedefimizi gerçekleştirirken aynı zamanda Yalovalı çoçuklarımızın geleceğe her bakımdan donanımlı hazırlanmasında önemli bir katma değer sağlayacağını inanıyoruz”dedi.
Akkök’ün sosyal sorumluluk anlayışının temelinde, bugünkü başarısına Türk toplumundan aldığı güçle ulaştığı bilincinin yattığını belirten Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu üyesi Ayça Dinçkök, “1970’li yıllardan bu yana faaliyet gösterdiğimiz Yalova’da katma değer ve istihdam yaratıyoruz. İçinde yaşadığımız toplumun refahını, mutluluğunu, kısaca ‘insan’ı gözeten felsefemiz ışığında, Yalova'daki varlığımızı, sadece dolaylı ve doğrudan istihdam sağlamak ya da kent ekonomisine katkıda bulunmak olarak değerlendirmiyoruz; insanlarımıza ve değerlerimize sahip çıkmak olarak da görüyoruz. Bu doğrultuda, ülkemizin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın, Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi projesini Yalovalı öğrencilere getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Projemizle ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza birer birey olarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve araştırmacı yapılarını destekleyerek daha bilinçli ve aydınlık bir neslin oluşmasına destek vermeyi amaçlıyoruz.’’şeklinde konuştu.
akkokSosyal1.jpg
 
“Akkök Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi’nde” Eğitim ve Eğlence Bir Arada…


TIR dorseleri içinde kurulu, içinde 12 bilgisayarlı bilişim ve teknoloji alanı, 1 adet serbest etkinlik odası ve 1 adet yaşam mahalli olan Ateşböcekleri’nin amacı, Eğitim Parkı ve Öğrenim Birimleri olmayan bölgelerde yaşayan çocuklara eğitim desteği ulaştırmaktır. İlköğretim çağı çocuklarının; okul dışı zamanlarda çok yönlü bir eğitim desteği alarak çağdaş eğitim olanaklarından yararlanmaları ve “Yaşam Becerileri” kazanmalarını hedefleyen TEGV, Ateşböceği Gezici Öğrenim Birileriyle bugüne kadar 500.000’e yakın çocuğa eğitim desteği götürülmüştür. Proje çerçevesinde teknolojide yaşanan hızlı gelişmelerin çocuklarımıza yansıtılmasına hizmet edecek olan Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi Taşköprü İlköğretim Okulu’ndan başlamak üzere, Yalova genelindeki ilköğretim okulu öğrencilerini ağırlayacak. Çocuklara eğitim desteğinin her yerde verilebileceğinin canlı bir örneği olan ve okulların bahçesine park edilecek olan Ateşböceği’nde çocuklar bilgisayar okur - yazarlığı yanında okuma köşesi aktiviteleri, kişisel gelişimi destekleyen etkinlikleri gönüllüler eşliğinde yapacaklar. 2009–2010 Eğitim-Öğretim döneminde 3 bini aşkın çocuğun Ateşböceğinden yararlanması hedefleniyor. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın 1999 yılında hayata geçirdiği Ateşböceği Gezici Öğretim Birimi projesi kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 80 bin kilometre yol kat edilerek, Türkiye’nin 81 ilinde 470 bini aşkın çocuğa eğitim desteği verildi.
akkokSosyal3.jpg


“Akkök Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi” Çevre Dostu …
 Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi’nde Akkök’ün diğer tüm diğer projelerinde olduğu gibi çevre duyarlılığı dikkate alınarak treylerinin tamamında geri dönüşümlü malzemeler kullanıldı. Bu sayede, tırda kullanılan malzemelerin %80’i ekonomik ömrünü tamamladığında geri kazanılabilecek. Ayrıca kullanılan malzemelerle enerji verimliliği sağlayan ve çevre dostu olan bu öğrenim birimi OTOKAR tarafından Akkök’ün projesi için özel olarak üretildi.
 
akkokSosyal3.jpg