Yalovalıların kültür ve sanat etkinliklerine son derece yatkın olduklarını ve bu tür etkinliklerde katılımcı olarak yer almalarına rağmen etkinliklerin yapılabileceği mekânların hâlihazırda Yalova içinde yeterli olmadığını gözlemleyen Akkök Şirketler Grubu, 1969’dan bu yana faaliyet gösterdiği Yalova’ya bir kültür merkezi kazandırmak için girişimde bulunmuştur.

Yalova halkının hem kendi sanatçı ve düşünce insanlarına yönelik, hem de Yalova dışından gelen uluslararası misafirlerin etkinliklerini sunabilecekleri merkezi, estetik, fonksiyonel ve sağlam yapılmış bir mekana ihtiyaçları olduğu tespitinden hareketle; Yalova Belediyesi tarafından Akkök Grubu’na tahsis edilen arsada grubumuzun kurucusu olan merhum Raif Dinçkök’ün adıyla “RAİF DİNÇKÖK KÜLTÜR MERKEZİ” (RDKM) inşasına karar verilmiş ve bu amaçla 31.11.2006 tarihinde Yalova Belediyesi ve Akkök Şirketler Grubu arasında imzalanan bir protokolle çalışmalara başlanmıştır.

Kültür merkezine adını veren, İstanbul Sanayi Odası’nın ilk meclis üyelerden Raif Dinçkök, 1956-1960 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. İstanbul Sanayi Odası’nın duayeni olarak yaptığı hizmetlerin ötesinde, Türk sanayisinin gelişimi için çaba harcayan Raif Dinçkök, "Devletin Yüceltilmesine ve milli menfaatlerimize önemli ölçüde katkıda bulunması" nedeni ile Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile taltif edilmiştir.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin tasarımı için, Türkiye’nin önde gelen üç ayrı mimarlık atölyesi davet edilerek, kendilerine projenin amacı ile ilgili bilgi verilmiştir. Sunulan konsept tasarımlardan amaca en uygun bulunan Emre Arolat Architect ’in tasarlamış olduğu projenin hayata geçirilmesine karar verilmiştir

Yalova’nın merkezi olan Şehit Ömer Faydalı Bulvarı üzerinde, Yalova Belediyesi tarafından tahsis edilen 10,000m² yüzölçümündeki arsa üzerine inşa edilen Kültür Merkezinin yatırımına 8 Milyon Amerikan Doları harcanmıştır. Temeli 14 Şubat 2008’de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı bir törenle atılan Raif Dinçkök Kültür Merkezi, 12 Mayıs 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle Yalova Belediyesi’ne devredilmiştir

  • RDKM, Şehit Ömer Faydalı Bulvarı üzerinde 10.000 m² yüzölçümündeki arsa üzerinde 4.000 m² alan üzerine oturur, dört yapı bloğu ve yapı bloklarını saran bir zarf yapısından oluşur.

  • Proje, bloklar arası yürüme yolları, fuaye, sergi, seyir ve teras alanları ile birlikte yaklaşık 8.000 m² kapalı alanı kapsamaktadır. 6.000 m² alana yayılan bölüm ise peyzaj ve bahçe alanı olarak tasarlanmıştır.

  • RDKM projesi, 24 Eylül 2010 Londra’da, gayrimenkul alanında dünyadaki en başarılı projelerin ödüllendirildiği ‘’2010 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde’’, 39 ülkeden katılan rekor sayıda proje arasında ‘Ticari/Rekreasyon Yapıları’ kategorisinde Avrupa’nın en iyileri arasına girme başarısını göstermiştir.

  • RDKM’nin zarf yapısınındaki dış cephe kaplamasında, dirençli yapı çeliği (COR-TEN A) kullanılmıştır. Bu malzeme havanın doğal etkisi ile okside olmakta (paslanmakta), yapısında olan bakırın reaksiyonu ile yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır. Bakım ve boya istemeyen, kendisini sürekli yenileyen bu malzeme ile Yalova’nın sanayi ve doğal varlıklarını bütünleştiren bir konsept hedeflenmiştir.