Aksa Akrilik’in Tarihsel Gelişimi

Dünyanın en büyük, Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisi
Türkiye’de akrilik elyaf sektörünü yaratan, Akkök Holding’e bağlı Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. 21 Kasım 1968 tarihinde %100 Türk sermayesiyle kuruldu. 5.000 ton/yıl kapasiteyle Yalova’daki fabrikasında 1971’de üretime başlayan Aksa Akrilik, ilk kez 1977’de dış pazara açıldı. Yıllar içinde gelişme ve ilerleme odaklı üretim politikasından ödün vermeyen Aksa Akrilik, bugün 315.000 ton/yıl üretim kapasitesine ulaştı.

Türkiye’nin yerel akrilik elyaf üreticisi olan Aksa, dünya elyaf sektöründe de tek çatı altında faaliyet gösteren en büyük akrilik elyaf üreticisidir
Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Aksa Akrilik, faaliyete başladığında 5.000 ton/yıl kapasite ile kesik elyaf ve tops üretecek kapasitedeydi. 70’li yılların ortasında kapasitesini 35.000 ton/yıl’a çıkarttı ve kendi elektriğini üretecek iki adet buhar türbini kurdu. İlk 10 senesini verimli değerlendiren Aksa Akrilik 1977 yılında ilk ihracatını da İtalya’ya yaptı. Kurulduğu günden bu yana her daim ilkleri gerçekleştiren Aksa Akrilik, Online Kontrol Sistemi’ni (GÖZ) 1982 yılında kullanmaya başlayarak kontrollerini bu sistemle yapmaya başladı. 80’li yılların ortalarında ise yerli sanayi açısından büyük önem taşıyan jel boyama teknolojisini geliştirerek renkli tov üretimine geçti.

90’lı Yıllarda Ar-Ge çalışmaları başlıyor

90’lı yıllarda Ar-Ge çalışmalarına başlayan Aksa Akrilik, ilk olarak mikroelyaf üretimini gerçekleştirdi. Eş zamanlı olarak pamuk tipi iplik üretiminin en önemli maddesi open-end (OE) tipi elyaf üretimini ve dış mekânlarda kullanılmak üzere outdoor elyaf üretimi gerçekleştirdi. Aksa, 2000’li yıllarda müşterilerine daha kaliteli ve daha etkin hizmet verebilmek adına fabrikasına ek pilot tesis kurulumu gerçekleştirdi.

Kendi teknolojisini yaratan ve bunu prensip haline getiren Aksa Akrilik, 2006 yılında yatırım kararı alınan karbon elyafı %100 Türk mühendislerinin başarısıyla geliştirdi. 2009 yılında, tamamen kendi teknolojisi ile 1500 ton/yıl kapasiteli geleceğin malzemesi olan karbon elyaf üretim hattını devreye alan Aksa Akrilik, sektöre hammadde sağlayan ilk Türk Şirketi olarak adını yazdırdı.

Karbon Elyaf sektöründe söz sahibi olmaya başlayan Aksa Akrilik, ikinci Karbon Elyaf hattı kurulumunu 2010 yılların başında gerçekleştirdi. 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San A.Ş’nin ortak girişimi olarak DowAksa kuruldu. Aksa Akrilik’in büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer alıyor. DowAksa karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır.

2013 yılında Aksa, kendi teknolojisiyle pilot ölçekte pigment boyalı akrilik filament iplik üretimini gerçekleştirdi. Ürün; renk parlaklığında mükemmellik, görünümde yüksek kalite ve çok yüksek su geçirmezliğin yanı sıra kendi kendini temizleme özelliğine de sahiptir.

Aksa Akrilik, halen High Pile (RC) ve modakrilik ürünleri üzerinde de çalışmalar sürdürüyor.

Ar-Ge çalışmaları ile elde edilen özgün teknoloji bilgisiyle yeni iş alanları yaratmayı hedefleyen Aksa Akrilik, katma değerli ürün çalışmalarına önümüzdeki dönemde de ara vermeden devam etmeyi amaçlıyor.

Kurumsal Başarılar
Modernizasyon, verimlilik, operasyonel mükemmeliyet ve sadeleşme stratejileri doğrultusunda Aksa Akrilik, yüzde 100 iştiraki olan Ak-Tops’u 2013 yılında tüm faaliyetleriyle birlikte devralmak suretiyle birleşme çalışmalarını tamamladı. Bu birleşme ile dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olarak sektöründeki konumunu daha da güçlenlenmeyi hedefleyen Aksa Akrilik, Ekonomi Bakanlığı’nın “10 yılda 10 dünya markası yaratmak” vizyonu ile yürüttüğü, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality Projesi’ne dâhil oldu.

Aksa Akrilik, “Kurumsal Risk Yönetimi” konusunda tabi olduğu mevzuatlara tam uyum göstererek “Türk Standardları Enstitüsü (TSE)” tarafından gerçekleştirilen “TS ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi Doğrulama Denetimi”ni başarıyla tamamlayıp, bu belgeye sahip Türkiye’deki ikinci, sektöründeki ilk kuruluş oldu.

Aksa Akrilik 2015 yılında gerçekleştirdiği 2.131.600.393 TL tutarındaki üretimden net satışı ile ISO 500 listesinde 35’inci sırada yer alırken, Capital 500’de ise “Sektörlere Göre Dağılım” kategorisinde Tekstil ve Konfeksiyon alanında birinci oldu. Aynı zamanda 59.653.321 TL kurumlar vergisi tutarıyla, “Kurumlar Vergisi Mükellefleri Türkiye Geneli İlk 100 Sıralaması”nda Türkiye’nin 47. en büyük kurumlar vergisi mükellefi olarak ülke ekonomisine yaptığı katkıları bir kez daha kanıtlamış oldu.

Türkiye’nin önde gelen bağımsız kurumsal derecelendirme şirketlerinden Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (Saha), Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (Aksa) için Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu 2016 yılında 10 tam puan üzerinden 9,60 olarak güncelledi. Yapılan incelemelerde, Aksa Akrilik’e verilen kurumsal yönetim derecelendirme notu; şirketin, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum sağlayarak, tüm politika ve önlemleri uygulamaya soktuğunu ortaya koydu.

Günümüzde Aksa Akrilik
Aksa Akrilik bugün 1.250’den fazla çalışanı, 502 bin m2’lik alana kurulu tesisi ve yıllık 315.000 ton üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisi olarak faaliyet göstermektedir. 2016 yılında dünya akrilik elyaf üretiminin yaklaşık olarak 1/6’sını gerçekleştiren Aksa Akrilik, geçtiğimiz yıl 226 milyon TL tutarında yatırım harcaması gerçekleştirdi. Aksa, bugün 5 kıtada 50’den fazla ülkede 300’ün üzerinde müşteriye ihracat gerçekleştiriyor.

2015 yılı boyunca iç piyasada aktif pazarlama faaliyetlerine odaklanarak kapasite kullanım oranını yüzde 98 seviyesine ulaştıran Aksa Akrilik, bu kapasite kullanım oranı sayesinde pazar payını korumuş ve satış miktarını önemli oranda artırmıştır. Böylelikle global pazarda yüzde 17, yurt içinde ise yüzde 70’lik paya sahiptir.

Adres: Merkez Mahallesi Ali Raif Dinçkök Caddesi No: 2  Taşköprü Çiftlikköy – Yalova / Türkiye
Tel: 0212 251 45 00
Fax: 0212 251 45 07
Web: www.aksa.com
E-posta: aksa@aksa.com


Fabrika Adres : Merkez Mahallesi Yalova-Kocaeli Yolu Caddesi No: 34 PK 114 77602 Taşköprü Çiftlikköy-Yalova /Türkiye
Tel: 0226 353 25 45
Fax: 0226 814 33 07