DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San A.Ş’nin ortak girişimi olarak kurulmuştur. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda DowAksa, karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır.

Karbon elyaf, rüzgar türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması, altyapı ve yapıların güçlendirilerek ömürlerinin uzatılması gibi dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara yönelik inovatif çözümler sağlayan, katma değeri yüksek ve stratejik bir üründür.

Karbon elyaf Yalova’nın gelişmesi için de önemli bir fırsattır. DowAksa Yalova’ya dünya devi şirketlerin tercih ettiği dünyanın en stratejik ürünlerinden birini getirmiş ve fırsatlara açık bir sektör zincirinin ilk halkasını oluşturmuştur. Yüksek teknoloji yatırımlarında dünyada uygulanan ve ‘kümelenme’ olarak tabir edilen endüstriyel yapılanmanın DowAksa tesisi ve Yalova çevresinde gelişmesi, Türkiye’nin stratejik anlamda da elini güçlendirecektir. İleri malzeme teknolojilerini kullanan sektörlerden ve bu ürünleri pazarlayacak şirketlerden oluşacak bu kümelenme modelinin, hem bölge için hem sektör için yaklaşık 1.000 kişilik istihdam olanağı yaratması öngörülmektedir.

Adres: Miralay Sefik Bey Sk., Akhan No: 15 34437 Gumussuyu/Istanbul, Turkey
Tel: +90 212 251 45 00
Fax: +90 212 249 35 99
Web: www.dowaksa.com