Raif Dinçkök Kültür Merkezi (RDKM)

Akkök Holding, üretim tesisleriyle birlikte yer aldığı Yalova’da, sosyal ve kültürel yaşamı zenginleştirmek amacıyla 2011 yılının Mayıs ayında Raif Dinçkök Kültür Merkezi’ni hayata geçirmiştir. Yalova Belediyesi bünyesinde, belediyenin sağladığı 10 bin metrekare büyüklüğündeki bir arazi üzerinde, dört ayrı blok halinde yapılan merkezde farklı kültür-sanat temsillerine olanak sağlayan çok amaçlı salonlar, örgün eğitim atölyeleri, fuaye, sergi ve kafeterya alanları, seyir ve teras gibi çeşitli bölümler yer almaktadır. Akkök Holding'in kurucusu merhum Raif Dinçkök adına yaptırılan merkez ile Yalova halkının önemli bir ihtiyacına çözüm sağlanmıştır.

Çağdaş bir mimari yaklaşımı yansıtan Raif Dinçkök Kültür Merkezi, tasarımıyla birçok ödüle değer görülmüştür. Merkez, 39 ülkenin rekor sayıda projeyle katıldığı 2010 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde (2010 European Property Awards), “Ticari/Rekreasyon Yapıları” kategorisinde Avrupa’nın en iyileri arasına seçilmiştir. 2010 yılının Ekim ayında ise Dubai emlak ve inşaat sektörünün en önemli organizasyonları arasında yer alan Cityscape Yarışmasında, Raif Dinçkök Kültür Merkezi iki ayrı kategoride finale kalmış ve bu başarısıyla Toplum ve Sosyal Hayat kategorilerinde “takdire değer” bulunmuştur.

Bu ödüllerin yanı sıra merkez, tasarımcısı Mimar Emre Arolat’ın yedi farklı projesinin yer aldığı “1.000 Ideas by 100 Architects” isimli kitapta yer almıştır. Tüm dünyada tanınan ve saygı duyulan 100 mimarın kendi projelerine ait yorumlarından oluşan kitap, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin kültür-sanat kompleksi olarak özgün bir tasarım olduğunu belgelemiştir.