Akkök Holding, 68 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasındadır. Kimya, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Holding bünyesinde, dördü yurt dışında olmak üzere, 20 operasyonel ticaret ve sanayi şirketi ile 19 üretim tesisi bulunmaktadır. Yer aldığı sektörlerde yurt dışı piyasalarını yakından izleyen Akkök Holding, tüm şirketleriyle birlikte küresel rekabet koşullarını yakalamayı ve dünya standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir.

Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulmuş ve 1971 yılında 5.000 ton/yıl kapasiteyle üretime başlamıştır. Yıllar içerisinde, yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği yeniliklerle dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi haline gelen Aksa Akrilik, bugün 5 kıtada, 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisi bulunan bir dünya devidir. 1.200’den fazla çalışana sahip olan Aksa, 502 bin m2 alanı ve 330.000 ton/yıl kapasitesi ile de dünyadaki en büyük, Türkiye’deki ise tek akrilik elyaf üreticisidir. Aksa, geniş ürün gamı sayesinde, halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil ham maddesi tedarik etmektedir.

DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.’nin ortak girişimi olarak kurulmuştur. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda DowAksa, karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır. DowAksa, enerji, ulaşım, savunma ve alt yapı sektörleri başta olmak üzere endüstriyel sektörlere entegre karbon elyaf kompozit çözümleri sağlar.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuş ve geçmiş 43 yıl içerisinde çok farklı alanlarda üretim faaliyetlerini genişletmiştir. Klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, kağıt ve su arıtma kimyasalları, beton katkı maddeleri ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesi, altı kıtaya ihracatıyla müşterilerine hizmet veren bir kimya şirketidir. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe Pazar lideri olan şirket; temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat sektörlerine hizmet verir.

1979 yılında frit üretimine başlayan Akcoat; emaye, seramik, yapışmaz ve dekoratif kaplamalar, pigment ve cam olmak üzere 5 ana grupta üretime devam etmektedir. Ürettiği ürün grupları ve “ileri kimyasal kaplama malzeme ürünleri” ile beyaz eşya, seramik karo, ev ve mutfak eşyaları, cam endüstrisi gibi çeşitli sektörlerde her biri alanında lider olan global markaların çözüm ortağıdır. 6 Kıta ve 65 ülkede tercih edilen bir marka olarak, İspanya’da üretim tesislerine sahiptir ve ABD, Meksika ve Çin’de bölge ofisleri ve iştirakleri ile faaliyet göstermektedir. Yıllık yaklaşık 142 bin ton üretim kapasitesi ve 50 milyon dolara varan ihracatıyla, Türkiye ekonomisine stratejik bir artı değer katmakta ve 12 yıl üst üste sektör ihracat şampiyonluğunu elinde tutmaktadır. Akcoat, önümüzdeki yıl odağına Ar-Ge, dijitalleşme ve inovasyon alanlarındaki çalışmalarını alarak liderliğini güçlendirmek üzerine sağlam adımlar atmakta ve yeni yatırımlarını bu doğrultuda hayata geçirmektedir. 5 yıl içinde ihracatını 100 milyon dolar seviyesine çıkararak dünya liderliğini elde etmeyi hedeflemektedir.

Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki şirketlerinden Akiş GYO, faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşam kalitesini yükselten projeler hayata geçirmektedir. Şirket, Akbatı ile Akasya Alışveriş Merkezi projelerini başarıyla yürütmekte, şirketin alışveriş merkezi yatırımlarına alternative olarak Bağdat Caddesi üzerinde cadde mağazacılığı projeleri bulunmaktadır. Akiş GYO, cadde mağazacılığındaki ilk işbirliğini Uşaklıgil Apartmanı için Beymen ile yapmış, mağaza Eylül 2017 itibarıyla ziyaretçileriyle buluşmuştur. 2018 yılı içerisinde de İngiltere’de geliştirilen bir konut projesine yaptığı yatırım ile ilk yurt dışı atılımını gerçekleştirmiştir. Akiş GYO, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan UN Global Compact katılımcısı olmanın yanında kendi sektöründe Borsa İstanbul’a kote şirketler arasında en yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’na sahiptir. Akiş GYO aynı zamanda destekçilerden biri olduğu perakende alanında dijital çözümler sunan girişimlere yönelik “Innovate21st Yatırım ve İvmelendirme Programı” kapsamında, yeni teknolojilere ve şirketlere yatırım yapmak suretiyle yakın geleceği şimdiden iş modellerine entegre ederek operasyonel ve finansal sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır.

2014 yılında Akasya’da 10 bin m2’lik alanda kurulan KidZania, 20 ülkede 27 şehirde faaliyet gösteren çocuklar ülkesidir. KidZania İstanbul, çocuklara eğlenirken öğrenme hizmeti sunar. Bankası, süpermarketi, itfaiyesi, hastanesi, deprem simülasyon merkezi, kuryesi, stadyumu, sokakları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanında 120’den fazla role sahip gerçek bir şehirdir. KidZania İstanbul, 0-14 yaş arası çocukların meslekleri deneyimledikleri, akranlarıyla sosyalleştikleri, finansal okuryazarlıktan sosyal becerilere kadar birçok alanda yetkinliklerini artırdıkları özel bir yerdir. KidZania, çocukların sorumluluk, saygı, yardımlaşma, uyum, özgüven, farkındalık ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesine destek olur.

Akmerkez ise, 1993 yılından bu yana bünyesinde yer alan seçkin markalar, alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla, hem keyifli deneyimlerin adresi, hem de kentin gözde buluşma noktalarından biri olmuştur. Şehrin sosyal yaşamına dinamizm katan Akmerkez, kentte sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu ispatlayan ödüllü projesi “Terasta Tarım” ve güncel ihtiyaçlara göre yenilediği Easy Point bünyesinde verdiği THY Miniport, click&collect, alışveriş teslimat, vestiyer ve emanet gibi hizmetlerle misafirlerin hayatına değer katmaya devam etmektedir. Uluslararası Alışveriş Konseyi (ICSC) tarafından 1995 yılında Avrupa’nın, 1996 yılında ise Dünyanın En iyi Alışveriş Merkezi ödüllerine layık görülerek, bir ilke imza atan Akmerkez, yaşama değer katan projeleriyle kendini sürekli geliştirmektedir.

1989’da, Akkök Şirketler Grubu’nda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını sürdürmektedir. Akkök Holding ile CEZ Group’un %50-%50 stratejik ortaklığındaki şirket, toplam 1.224 MW kurulu güce sahiptir.

Akkök Holding ve CEZ Group stratejik ortaklığı ile elektrik tedarik hizmeti veren Sepaş Enerji; Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya’nın EPDK tarafından yetkilendirilen resmi elektrik tedarikçisidir. Görevli Tedarik Şirketi olmasının yanı sıra, tüm Türkiye’de büyük sanayi kuruluşları, sağlık kuruluşları, kamu kuruluşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 4 milyon kişiye elektrik tedarik hizmeti sağlamaktadır.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’de 5 ayrı bölge müdürlüğü ve bu bölge müdürlüklerine bağlı toplam 21 operasyon merkezinde 1,9 milyon tüketiciye enerji dağıtım hizmeti vermektedir. SEDAŞ’ın, 2020 yıl sonu itibarıyla Doğu Marmara’yı kapsayan faaliyet bölgesinde dağıtılan toplam elektrik miktarı 9,6 milyar kWh’tir.

Aktek, 2007 yılında Akkök grubu başta olmak üzere tüm müşterilerine bilgi teknolojileri alanında katma değer sağlayarak yol göstermek, fizibiliteler yapmak, projelendirmek ve bu projeleri uygun ekonomik maliyetlerle hayata geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Aktek, “Bilişim 500” listesindeki araştırmaya göre 2019 yılında 133. sırada, Sistem Entegratörü Hizmet sıralamasında ise 15. sırada yerini almıştır.

1976 yılından bu yana sigortalıların ihtiyaç ve beklentilerini başarı ile karşılayan Dinkal Sigorta Acenteliği A.Ş. ayrıcalıklı hizmet anlayışı ile sigorta sektörünün tercih edilen şirketleri arasında yer almakta olup, AKKÖK şirketler grubu bünyesinde Türkiye’nin saygın sektör oyuncuları arasında bulunmaktadır.

Sürdürülebilir bir gelecek için

“Sürdürülebilir Kalkınma” anlayışı, Akkök Holding’in gelecek perspektifi ve stratejilerinin oluşumunda önemli bir role sahiptir. Akkök Holding, 2012 yılında çevresel, sosyal, etik ve ekonomik alanlardaki performans ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi içeren ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu hazırlamıştır. Rapor, uluslararası raporlama standartları GRI’a (Global Reporting Initative) uygun olarak yapılmış ve C seviyesinde onay almıştır. 2013-2014 döneminde Akkök Holding, Aksa Akrilik, Akkim Kimya, Akenerji ve Akiş GYO’nun çalışmalarını kapsayan ikinci sürdürülebilirlik raporunu ise G4 raporlama çerçevesinde hazırlayarak, yayınlamıştır. Akkök Holding, Global Compact İlerleme Raporu ile sürdürülebilirlik çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmaya devam etmektedir.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayan Akkök Holding, bu sayede bünyesindeki tüm şirketlerle birlikte benimsediği açıklık ve hesap verebilirlik ilkelerini daha da güçlendirmiştir. Holding, çalışanları, müşterileri, tedarikçileri ve hissedarları başta olmak üzere tüm sosyal paydaşlarıyla ilişkilerini bu iki temel ilke ışığında kurar. Akkök çatısı altında yer alan şirketler, eksiksiz yerine getirdikleri finansal yükümlülüklerinin yanında, birer kurumsal vatandaş olarak da her faaliyetlerinde topluma, çevreye ve ekonomiye değer katar.

Akkök İş Etiği İlkeleri

Akkök Holding’in uzun bir geçmişe sahip olan uygulamalarıyla, gerek kişisel davranış gerekse iş etiği kurallarına ilişkin kurumsallaşma sürecine uygun olarak "Akkök Holding İş Etiği İlkeleri" belirlenmiştir.

Akkök Holding İş Etiği İlkeleri ve bunları destekleyen politikalar; çalışanlar, ortaklar, tedarikçiler, müşteriler, bayiler, diğer menfaat sahipleri ve kamuoyu ile ilişkilerde yol göstericidir. Akkök Holding İş Etiği İlkeleri ile hareket etmek, itibar ve yasaya uyumun yanı sıra, iş birliği içinde karşılıklı saygı içeren bir çalışma ortamı anlamına gelmektedir.

İşveren Markası

Akkök Holding bünyesinde bugün toplamda 5.000’in üzerinde çalışan bulunmaktadır. İşveren Markası çalışmaları kapsamında; değerler içeride kuvvetlendirilirken, dışarıda yürütülen faaliyetler ile de yaygınlaştırılmaktadır.