Ülkemizin saygın müteşebbislerinden merhum Raif Dinçkök tarafından 1952 yılında temelleri atılan Akkök Holding, 69 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasındadır. Kimya, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren holding bünyesinde, 4’ü yurt dışında olmak üzere, 21 operasyonel şirket ile 23 üretim tesisi bulunmaktadır. Yer aldığı sektörlerde yurt dışı piyasalarını yakından izleyen Akkök Holding, tüm şirketleriyle birlikte küresel rekabet koşullarını yakalamayı ve dünya standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir.

Tekstilden kimyaya dünya devi şirketler


Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulmuş ve 1971’de yıllık 5 bin ton kapasiteyle üretime başlamıştır. Yıllar içerisinde, yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği yeniliklerle dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi haline gelen Aksa Akrilik, bugün 5 kıtadaki 50’den fazla ülkede 400’e yakın müşterisi bulunan bir dünya devidir. Bin 300’den fazla çalışana sahip olan Aksa, 600 bin metrekare alanı ve yıllık 330 bin ton kapasitesi ile dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisidir. Aksa, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil ham maddesi tedarik etmektedir.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuştur. Bini aşkın personeli ile 5 farklı lokasyonda üretim yapan Akkim, ürün çeşitliliğiyle kimya sektöründe özel bir yere sahiptir. Akkim, klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, beton katkı maddeleri ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye hizmet veren bir kimya şirketidir. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe Pazar lideri olan şirket; temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj, madencilik ve kimya sektörlerine hizmet vermektedir. Şirket, sahip olduğu bazı know-how ve teknolojileri 2002’den beri yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır. Su arıtma sektöründeki varlığı ve sinerjisini kullanan Akkim, Yalova’daki tesisinde ultrafiltrasyon membran modülü yatırımıyla ileri teknoloji arıtma sektörüne girmiştir. 2016 yılında devreye aldığı modern fabrikasıyla bu üründe Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan bölgede ilk ve tek üretici konumundadır. Şirket inorganic büyüme fırsatlarına her zaman önem vermektedir. İştirakleri arasında Akcoat ve Dinox bulunan Akkim 2021’in ilk aylarında ülkemizin ve dünyanın en büyük karboksimetil selüloz üreticilerinden USK Kimya’yı bünyesine katmıştır. 2021 son çeyreğinde ise Akkim Silikon Kimya şirketini kurarak Yalova tesislerinde yüksek teknoloji ürünleri olan silicon polimerleri üretimine başlamıştır. Sürdürülebilir kalkınma yolundaki evrensel ilkelerinin yaygınlaşmasına öncülük eden Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzalayan Akkim Kimya, kimya sektöründe sürdürülebilirlik alanında örnek şirketlerdendir.

50 yıla yakın süredir global ölçekte başarıyla hizmet veren Akcoat, bu bilgi birikiminin gücünü, kıtaları aşan iş tecrübesiyle birleştirerek kaliteli, inovatif, daima verimli olmayı hedeflemektedir. Bugün 6 kıtada, 65 ülkede tercih edilen marka olan Akcoat, emaye, seramik, cam, yapışmaz-dekoratif kaplamalar ve pigment olmak üzere 5 ana grupta, geçen seneye göre %10 kapasite artışıyla hizmet vermektedir. Ayrıca kaplama malzemelerindeki çözümleriyle beyaz eşya, küçük ev aletleri, mimari yapı gereçleri, ev ve mutfak eşyaları, seramik karo ve cam endüstrisi, ileri teknoloji kimyasal sektörü gibi birçok farklı disiplinde, uluslararası birçok markayla çalışmaktadır.

Akcoat bugün Türkiye ve İspanya’da üretim tesisleri yönetmekte, ABD, Çin, Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Afrika’da satış temsilcilikleri ve teknik servisleri bulunmaktadır. Senelik cirosunun %50’sinden fazlasını ihracattan kazanarak ülke ekonomisine güç katmakta, kendi sektöründe 12 yıldır ihracat lideri olmaktadır. İhracatta geleceği bugünden tasarlamaya kararlı Akcoat’un yeni hedefleri arasında 5 yıl içerisinde ihracatını iki katının üzerine çıkarmak var. Ar-Ge, dijitalleşme ve inovasyon konusundaki kararlı adımlarıyla alanında dünyanın bir numarasını olmayı hedeflemektedir.

Kompozitle yaratılan artı değer

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa; enerji, ulaşım, savunma ve altyapı başta olmak üzere endüstriyel sektörlere karbon elyaf kompozit çözümleri sağlamaktadır. Şirket 2012’de, Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San. A.Ş’nin yüzde 50 eşit ortak girişimi olarak kurulmuştur. Akrilik elyafta dünya lideri Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü Dow’ın bilgi, deneyim ve gücünü birleştiren DowAksa, precursor’dan karbon elyafa, karbon elyaftan reçineye uzanan ürün gamı, mühendislik çözümleri ve know-how’ı ile sektörün sayılı tam entegre çözüm üreticilerindendir.

2021’de Akkök Holding bünyesine katılan Epsilon Kompozit, havacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik yüksek teknolojili kompozit aksam ve parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirmektedir. Kilogram başına ihracat değeri çok yüksek ürünler üreten şirket, yurt içindeki yerli savunma sanayi kuruluşlarının yanı sıra uluslararası iş ortaklarına sahiptir. Akkök Holding, toplam satışlarının yüzde 80’i ihracatla gerçekleşen Epsilon Kompozit ile uluslararası yarışta liderlik hedeflemektedir.

Yaşama değer katan gayrimenkul projeleri

Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki şirketlerinden Akiş GYO, faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşam kalitesini yükselten projeler hayata geçirmektedir. Şirket, Akbatı ile Akasya Alışveriş Merkezi projelerini başarıyla yürütmekte, şirketin alışveriş merkezi yatırımlarına alternative olarak Bağdat Caddesi üzerinde cadde mağazacılığı projeleri bulunmaktadır. Akiş GYO, cadde mağazacılığındaki ilk iş birliğini Uşaklıgil Apartmanı için 2017 yılında açılan Beymen ile ikincisini ise 2021’de açılan Boyner mağazası ile yapmıştır. Akiş GYO, portföyünü çeşitlendirmek için ilk yurt dışı yatırımını İngiltere’deki bir konut projesine yapmıştır. Akiş GYO, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Global Compact katılımcısı olmanın yanında kendi sektöründe Borsa İstanbul’a kote şirketler arasında en yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’na sahiptir. Akiş GYO, kurumsal sürdürülebilirlik performansı üst düzeyde olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini almıştır. Akiş GYO aynı zamanda perakende ve gayrimenkul alanlarında inovasyonu desteklemek, girişim ekosisteminden sinerji yaratmak ve mevcut iş modelini sürdürebilir kılmak amacıyla girişimlerle işbirliği ve yatırım odaklı çalışmalar yürütmektedir.

Akiş GYO A.Ş.’nin bir iştiraki olan Akyaşam Yönetim Hizmetleri A.Ş., 2011 yılında açılan Akbatı ve 2014 yılında açılan Akasya projelerinin yönetimini üstlenmektedir.

KidZania İstanbul, dünya KidZania’larının 16’ncısı olarak 2014 yılında kurulmuştur. Tüm çocukların eğlenirken öğrenebilecekleri bir dünyası olması amacıyla kurulan ve bugün 20 ülke ile 27 şehirde faaliyet gösteren Çocuklar Ülkesi KidZania, İstanbul’da Akasya’da 10 bin metrekarelik alanda, 1-14 yaş arasındaki tüm çocuklara hizmet vermektedir. Bankası, süpermarketi, itfaiyesi, hastanesi, deprem simülasyon merkezi, kuryesi, stadyumu, sokakları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanında 120’den fazla role sahip gerçek bir şehirdir. KidZania İstanbul, 4-14 yaş arası çocukların meslekleri deneyimledikleri, akranlarıyla sosyalleştikleri, finansal okuryazarlıktan sosyal becerilere kadar birçok alanda yetkinliklerini artırdıkları özel bir yerdir. KidZania, çocukların sorumluluk, saygı, yardımlaşma, uyum, özgüven, farkındalık ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesine destek olmaktadır. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Destekçisi olarak; insan hakları, çalışma, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki ilkelerine bağlı olan KidZania İstanbul, misafirlerinin yorum ve puanları ile TripAdvisor’ın en büyük ödülü 2020 Travellers’ Choice ödülünü almıştır.

Akmerkez ise 1993 yılından bu yana bünyesinde yer alan seçkin markalar, alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla hem keyifli deneyimlerin adresi hem de İstanbul’un gözde buluşma noktalarından biri olmuştur. Şehrin sosyal yaşamına dinamizm katan Akmerkez, kentte sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu ispatlayan ödüllü projesi “Terasta Tarım” ve güncel ihtiyaçlara göre yenilediği Easy Point bünyesinde verdiği, click&collect, alışveriş teslimat, vestiyer, kargo ve emanet gibi hizmetlerle misafirlerin hayatına değer katmaya devam etmektedir. Uluslararası Alışveriş Konseyi (ICSC) tarafından 1995 yılında Avrupa’nın, 1996 yılında ise Dünyanın En iyi Alışveriş Merkezi ödüllerine layık görülerek bir ilke imza atan Akmerkez, yaşama değer katan projeleriyle kendini sürekli geliştirmektedir.

Türkiye’nin enerjisi

1989’da, Akkök Şirketler Grubu’nda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını sürdürmektedir. Akkök Holding ile CEZ Group’un yüzde 50 - yüzde 50 stratejik ortaklığındaki şirket, toplam bin 224 MW kurulu güce sahiptir.

Akkök Holding ve CEZ Group stratejik ortaklığı ile elektrik tedarik hizmeti veren Sepaş Enerji; Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya’nın EPDK tarafından yetkilendirilen resmi elektrik tedarikçisidir. Görevli Tedarik Şirketi olmasının yanı sıra, tüm Türkiye’de büyük sanayi kuruluşları, sağlık kuruluşları, kamu kuruluşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 4 milyon kişiye elektrik tedarik hizmeti sağlamaktadır.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’de 5 ayrı bölge müdürlüğü ve bu bölge müdürlüklerine bağlı toplam 21 operasyon merkezinde 2 milyonu aşan müşteriye enerji dağıtım hizmeti vermektedir. SEDAŞ’ın, 2021 yıl sonu itibarıyla Doğu Marmara’yı kapsayan faaliyet bölgesinde dağıtılan toplam elektrik miktarı 10,3 milyar kWh’tir.

Teknoloji ile hep bir adım önde

Aktek, 2007 yılında Akkök grubu başta olmak üzere tüm müşterilerine teknoloji alanında katma değer sağlamak, yol göstermek, fizibilite yapmak, projelendirmek ve bu projeleri hayata geçirmelerinde yardımcı olmak amacıyla kurulmuş ve zamanla Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri haline gelmiştir. Aktek, “Bilişim 500” listesindeki araştırmaya göre 2020 yılında genel sıralamada 94. ve “Sistem Entegratörü ve İş Ortağı Hizmet” sıralamasında ise 20. sırada yerini almıştır.

Ayrıcalıklı sigortacılık hizmeti

1976 yılından bu yana sigortalıların ihtiyaç ve beklentilerini başarı ile karşılayan Dinkal Sigorta Acenteliği A.Ş. ayrıcalıklı hizmet anlayışı ile Sigorta sektörünün tercih edilen şirketleri arasında yer almakta olup, Akkök Şirketler Grubu bünyesinde Türkiye’nin saygın sektör oyuncuları arasında bulunmaktadır.

İhracatın Lideri

Ak-Pa, 1976 yılında Akkök Holding şirketlerinin yurt dışı pazarlama ve ihracat faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuştur. Türkiye’nin en güçlü ihracatçı şirketlerinden biri olarak 6 kıtada 90’dan fazla ülkeye kuruluşundan bugüne 8,7 milyar dolar ihracata aracılık etmiştir. Akkök Holding şirketleri Aksa Akrilik, Akkim Kimya, Akcoat ve DowAksa’nın akrilik elyaf, kimyasal ürünler, emaye ve seramik frit, karbon elyaf ürünlerini, dünyanın büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarına ihracatını gerçekleştirmektedir. Dış Ticaret Sermaye Şirketi statüsündeki Ak-Pa, üretici kardeş firmalar ile kurduğu sinerji ile dünya piyasalarını yakından takip ederek sektörel tecrübesi, hizmet kalitesi ve Akkök Holding’den aldığı güç ile paydaşlarına değer yaratmaktadır.