Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ)

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan 19 bin 500 km2’lik görev bölgesinde elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten SEDAŞ’ın kurumsal kökenleri 1950’li yılların başında Etibank’a bağlı olarak kurulan Adapazarı Trafo İndirici Merkezi’ne kadar uzanmaktadır. Bölgenin sanayi yoğun yapısı nedeniyle Türkiye elektrifikasyon şebekesinin gelişiminde önemli roller üstlenen SEDAŞ, 2008 yılında gerçekleşen özelleştirme kapsamında; 11 Şubat 2009 tarihinde Akkök-CEZ Konsorsiyumu olan AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınmıştır.

“Yaşamı odağına alarak paydaş beklentilerini aşan, yenilikçi ve öncü bir enerji şirketi olmak” vizyonuyla; faaliyetlerine bölgesindeki tüm tüketicilere kesintisiz ve kaliteli elektrik hizmeti sağlama amacıyla yön veren SEDAŞ; 1611 çalışanı, nitelikli ve deneyimli insan kaynağının yanı sıra son teknolojik gelişmeler ışığında yapılandırılmış teknik altyapısıyla enerji sektöründe önemli bir rol üstlenmektedir. Sağlam ortaklık yapısı sayesinde kurumsal gelişimini aralıksız sürdüren SEDAŞ, sektör ortalamasının hayli altında olan kayıp/kaçak oranı, dağıtım faaliyetlerinde izlediği yenilikçi, modern işletmecilik anlayışı ve gerçekleştirdiği yatırımlarla faaliyet bölgesine yüksek değer katmaktadır.

Elektrik arzının kaliteli ve sürekli olması hedefiyle çeşitli çalışmalar sürdüren SEDAŞ’ın temel faaliyet alanı yatırım programı kapsamında yeni dağıtım tesislerinin yapılması ve kapasite artışı sağlanması; mevcut şebekede ek tesisler yapılması; işletme bakım ve onarım çalışmalarının yapılması; bağlantı başvurularının değerlendirilmesi ve bağlantı anlaşmaları yapılması, sayaç değişim ve kalibrasyon işlemlerinin yapılması; teknik ve teknik olmayan kayıplarla mücadele edilmesi; elektrik arızalarının, enerji kesinti süreleri ve sayılarının azaltılmasıdır. Operasyonel çalışmalarını teknolojik altyapısı ile destekleyen SEDAŞ; SCADA ve OSOS sistemlerinin elektrik dağıtım alanında uygulanmasında lider konumda olup önemli bir bilgi birikimine sahiptir.

Müşteriyi odağına alan hizmet anlayışla, Müşteri Hizmet Merkezleri’nin yanı sıra Çağrı Merkezi kanalını da etkin şekilde kullanan SEDAŞ; çağa ayak uydurarak dijital dünyada da hızlı ve güvenli hizmet için online iletişim kanallarını gün geçtikçe çeşitlendirmektedir. Whatsapp hattı, SEDAŞ Mobil uygulaması ve Web-chat hizmetleri ile müşterilerine 7/24 erişilebilir hizmet sunmaktadır.

Etkin bir şekilde sürdürülen Araştırma ve Geliştirme çalışmaları ile hem enerji sektöründe hem de şirket bünyesinde yenilikçi uygulamaları hayata geçirmeyi amaç edinen SEDAŞ; şu ana kadar birçok AR&GE projesi yürütmüştür. İş Sağlığı ve Güvenliği’nden akıllı şebekelere kadar bir çok alanda sürdürülen AR&GE çalışmalarında; dijital çağın beraberinde getirdiği yapay zeka, artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerden de yararlanılmaktadır

Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk konularında da inisiyatif alan ve bu yaklaşımını tüm iş süreçlerinde sergileyen SEDAŞ; Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda sosyal, çevresel ve ekonomik boyutta çalışmalar sürdürmektedir. Sürdürülebilirlik taahhüdünü Global Compact üyeliği ile güçlendiren şirketin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında geleceğe dönük çalışmaları her yıl artarak devam etmektedir.

SEDAŞ 2019 yılında “Forget the Gender” adıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesine ivme kazandırmıştır. Proje kapsamında; iş dünyası liderlerinin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik politikalar oluşturulması yönünde verdikleri bir taahhüt olan Birleşmiş Milletler “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”nin (WEPs) imzalanması en önemli adımlardan bir tanesidir.

Sürdürülebilirlik konusunda alınan önemli projelerden bir tanesi de; şirket bünyesinde plastik şişe kullanımının azaltılmasına yönelik girişimdir. Bu aksiyon ile yıllık 1.273.188 adet plastik su şişesi tüketimi azaltılmıştır. Çevreye duyarlılık anlamında katma değeri olan proje ile küresel bir konu olan plastik tüketiminin azaltılmasına dikkat çekilmiştir.

Sektörler